Baza wiedzy
Zmagasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? W naszej bazie wiedzy znajdziesz dużo przydatnych informacji na temat tego jak sobie radzić z poszczególnymi z nich. Dowiesz się jakie preparaty zastosować, poznasz przykładowe diety i przeczytasz porady specjalistów.
Czytaj więcej
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to nieswoista choroba zapalna jelit o przewlekłym charakterze, cechująca się występowaniem okresów zaostrzeń i remisji. Stan zapalny dotyczy błony śluzowej i podśluzowej jelita grubego, co objawia się występowaniem biegunek, bólu brzucha, gorączki oraz spadku masy ciała. Leczenie WZJG sprowadza się do zażywania glikokortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych, wskazane jest ponadto stosowanie odpowiedniej diety oraz probiotykoterapii.
czytaj więcej
Czytaj więcej
SIBO – skąd się bierze, jak się leczy?
SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego to zaburzenie, w przebiegu którego jelito cienkie jest zasiedlane przez zwiększoną ilość bakterii. Nadmierny rozrost mikrobioty jelita cienkiego może prowadzić do problemów z trawieniem oraz wchłanianiem składników pokarmowych. SIBO wymaga odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Leczenie SIBO polega na zastosowaniu antybiotyku, odpowiednich suplementów oraz diety.
czytaj więcej
Czytaj więcej
Najskuteczniejsze sposoby na uciążliwy refluks
Refluks żołądkowo - przełykowy to często spotykana dolegliwość. Uciążliwe uczucie pieczenia w przełyku może pojawić się w nocy, wiele osób doświadcza zgagi po jedzeniu. Najgorsze objawy refluksu to ból w klatce piersiowej, a także kaszel i chrypka. Refluks żołądkowy może być skutecznie łagodzony przy pomocy leków neutralizujących kwas żołądkowy, pomocna może być także odpowiednia dieta. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na refluks i po jakie leki na refluks warto sięgać?
czytaj więcej
Czytaj więcej
Helicobacter pylori – drogi zakażenia, objawy, metody leczenia
Helicobacter pylori to bakteria, którą zakażenie stwierdza się nawet u 80% osób. Nie u wszystkich z nich rozwinie się choroba wrzodowa żołądka, gdyż wiele przypadku zakażenia przebiega bezobjawowo. Leczenie zakażenia Helicobacter pylori polega przede wszystkim na eradykacji bakterii przy pomocy antybiotyków. Pomocniczo stosowane są inhibitory pompy protonowej, preparaty zawierające bizmut oraz probiotyki.
czytaj więcej
Czytaj więcej
Choroby czynnościowe jelit – objawy i sposoby leczenia
Choroby czynnościowe jelit to zaburzenia prowadzące do występowania określonych objawów klinicznych, w przebiegu których nie występują żadne odchylenia w badaniach. Nie można zatem wykazać żadnych zmian organicznych w przewodzie pokarmowym. W procesie rozpoznania choroby czynnościowej jelit objawy mają kluczowe znaczenie. Opisane zostały w tzw. Kryteriach Rzymskich, które stanowią podstawę diagnostyki zaburzeń czynnościowych.
czytaj więcej
Czytaj więcej
Przyczyny refluksu
Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease, w skrócie GERD) jest jednym z najbardziej powszechnych schorzeń układu pokarmowego. [...]
czytaj więcej
Czytaj więcej
Postępowanie żywieniowe w refluksie
Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, która charakteryzuje się cofaniem treści żołądkowej do przełyku i wynika z nieprawidłowego działania mięśnia dolnego zwieracza przełyku. [...]
czytaj więcej
Czytaj więcej
Przyczyny choroby wrzodowej żołądka
Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem ubytków błony śluzowej żołądka dochodzących do warstwy mięśniowej. [...]
czytaj więcej
Czytaj więcej
Znaczenie mikrobioty jelitowej
Mikrobiota jelitowa odgrywa istotną rolę nie tylko w procesach trawienia i wchłaniania, ale także wpływa na kształtowanie odporności i chroni przed czynnikami chorobotwórczymi. [...]
czytaj więcej